Masírování pomocí kartáče pochází ještě z antiky. Z kůže se odstraní odumřelé buňky, zvýšené prokrvení pokožky vede ke zpomalení jejího stárnutí, zmírňuje se napětí svalů, pomáhá předcházet celulitidě resp. přispívá k její redukci. Nejvýraznější účinek je však způsoben usnadněním detoxikace těla pomocí lymfatického systému a zvýšeným vyplavováním toxinů z podkoží.

Více se o masáži, jejích benefitech a správném masírování pomocí kartáče dočtete zde.

Pro dobrou masáž potřebujete správný kartáč. Proto je třeba si vybrat správné štětiny:

kozí vlasy – nejjemnější typ štětin, kartáče jsou vhodné pro pravidelnou jemnou masáž obličeje a dekoltu

koňské vlasy – pevnější štětiny, vhodné pro intenzivnější masáž obličeje a dekoltu

přírodní štětiny – pevné, vhodné pro intenzivní suchou i mokrou masáž obličeje

vlákna tampico – velmi pevná rostlinná vlákna; kartáč je vhodný pro mokrou masáž (ve sprše, v lázni nebo v sauně)

bronzová vlákna – kartáč pro suchou masáž těla i obličeje; při masáži vznikají záporně nabité ionty, které zvyšují účinek masáže

 dřevěné knoflíky - kartáče jsou určeny zejména k masáži stehen a míst náchylných ke vzniku celulitidy - masírují více do hloubky než klasické kartáče se štětinami

Masážní rukavice mohou být stejně tak jemné (bavlněné) i pevnější (sisal). Lněné rukavice/pás jsou mírně drsnější než čistá bavlna, stejně tak rukavice s měděným vláknem.

Po masáži kartáč opláchněte pořádně vodou. Potom vodu vytřepejte a kartáč nechte sušit na vzdušném místě štětinami dolů, aby případná voda z nich stekla mimo kartáč, ne do něj. Vlhké dřevo a štětiny podporují růst plísní – kartáč by začal černat.

Drevená masážna kefa - nesprávne udržiavaná

V rámci péče přetřete dřevo jednou za čas voskem na dřevo, včelím voskem nebo obyčejným stolním olejem. Takové ošetření pomáhá prodloužit životnost kartáče.

Pokud kartáč používáte v sauně, vždy jej jen před použitím namočte. Necháte-li ji ponořenou ve vodě jen desetky minut, suché dřevo začne pracovat a dřevěný kartáč může prasknout.