Lidé stále nakupují velké množství balených vod - což je škoda, protože jsme země, kde pitnou vodou ještě splachujeme WC. Navzdory lákavým reklamám o lepší, zdravější, lahodnější vodě od té nebo tamté firmy, není tato voda přínosem pro náš organismus.

Co může balená voda obsahovat? Mohou to být stopy pesticidů, bakterie, různé chemické konzervanty, umělá sladidla/ nadměrné množství cukru u slazených nápojů, ale také chemické látky, které se uvolňují z plastového obalu. Rovněž se z plastové láhve uvolňují mikroplasty. A nejen, že si kupujeme vodu, která je pro naše tělo škodlivá, ještě za ni také platíme nemalou částku – a to vše dobrovolně.

V minulých letech dělaly v Česku nezávislé testy balených vod - mezi mini byly i vody, které běžně kupujeme:

https://www.stream.cz/adost/velke-nezavisle-testy-balenych-vod-nektere-obsahuji-pesticidy-bakterie-a-latky-z-plastu-197822

https://www.stream.cz/adost/bonus-kompletni-vysledky-nezavislych-testu-balenych-vod-202707

https://www.stream.cz/adost/velke-nezavisle-testy-ochucenych-vod-a-mineralek-kolik-v-nich-je-cukru-a-pesticidu-62710630

https://www.stream.cz/adost/bonus-kompletni-vysledky-nezavislych-testu-ochucenych-vod-a-mineralek-62711115 

 

Proč dát přednost vodě z vodovodu ve vlastní láhvi před balenou z hlediska zdravotních a enviromentálních aspektů?

1. Produkce plastových lahví, jejich plnění, balení, transport na místo, kde budou prodávány – spotřebovávají se přírodní neobnovitelné zdroje.

2. Plastové láhve vypouštějí do nápoje škodlivé chemické toxiny - zejména jsou-li vystaveny slunečnímu záření a teplu. A ruku na srdce, kdy a kde nejčastěji pijeme vodu? Není to v létě, na slunci, v autě?

3. Když jednou vypijete vodu z plastové láhve, jednorázová láhev přispěje k tvorbě hor odpadu, který nemizí. Každý jeden kousek plastu, který byl kdy vyroben, zůstává zde na naší planetě!

4. Dokonce i když se snažíte recyklovat použité láhve, využije se pouze jejich malá část. Zbytek končí na skládce nebo v přírodě... I při recyklaci plastů jde o tzv. downcyklaci - tedy o výrobu méně hodnotných produktů (např. textilií), plasty při recyklaci postupně degradují.

5. Pokud se plastové láhve dostanou do přírody, jsou nebezpečné pro ptáky, savce, ryby - pletou si víčka a úlomky lahví s jídlem a hladoví v důsledku jejich požití.

6. Čas a oceán rozdrobí plasty na drobné částečky známé také jako plastový smog či mikroplasty. Tyto mikročástice přitahují další znečišťující látky, jsou požírané rybami a dostávají se do našeho potravinového řetězce.

Co tedy máme udělat? Snížit množství jednorázových plastových lahví. Můžete učinit své osobní rozhodnutí - nekupovat více balenou vodu, je-li k dispozici kohoutek s pitnou vodou. Chce to trochu osobního managementu – připravit si láhev s vodou do batohu, kabelky či auta. My doporučujeme pořídit nerezovou termoláhev nebo skleněnou láhev a ne plastovou, která má výrazně omezenou životnost a nemusí být 100% zdravotně nezávadná.

Nerezová a sklenená fľaša

 

Také se můžete zapojit do iniciativ čištění svého okolí od odpadu nebo odpad sbírat jen tak, na procházkách.

Zpracováno podle https://lessplastic.co.uk.