Jak nám plastové láhve škodí?

  PET LÁHVE

V současnosti najdete na trhu nepřeberné množství nápojů, ale téměř všechny mají stejný obal – PET (polyethylentereftalitovou) láhev. Je levná, lehká, nerozbitná. A když se vám poškodí, v obchodě si koupíte druhou za pár centů is chutným obsahem. Má to však háček – Vaše zdraví.

Při výrobě PET lahví se používá jako katalyzátor oxid antimonitý – jeho stopy zůstávají v obalu a při vyšších teplotách prostředí (láhve na slunci či v autě) se uvolňuje do nápojů. Je karcinogenní a způsobuje chromozomální poruchy. Děti žen, které byly vystaveny vyšším dávkám oxidu antimonitého, měly v prvních 12 měsících zpomalený vývoj. A přestože při teplotě 22°C by jeho množství v 0,5l nápoji je minimální, se stoupající teplotou prostředí se radikálně zvyšuje. Rovněž se uvolňované množství oxidu antimonitého zvyšuje u poškozených lahví - čím déle láhev používáte, tím více oxidu antimonitého dostanete do těla.

 

  PVC LÁHVE

Tyto láhve na nápoje by již měly být minulostí, jelikož obsahuje ftaláty, které jsou silnými hormonálními disruptory – tváří se jako estrogeny (ženské pohlavní hormony). Poškozují hormonální a imunitní systém lidí, prokazatelně způsobují astma u dětí, poškozují játra, ledviny a tvorbu kostí, jsou kancerogenní, ničí nervovou soustavu dětí i dospělých, jsou za poškozením novorozenců a jejich zpomaleným vývojem.

V EU jsou ftaláty zakázány v hračkách pro děti do 3 let, ale stále se mohou vyskytovat v hračkách nelegálně dovezených ze třetích zemí. U nás se PVC používá jako obalový materiál pro některé jogurty. Běžně naleznete v nabídce PVC podlahy, závěsy, misky a pod.

 

POLYKARBONÉTOVÉ LÁHVE

Bohužel, ačkoli polykarbonáty obsahují bisfenol A (BPA), který prokazatelně způsobuje problémy s vývojem mozku a hormonálního systému dětí před i po narození, téměř všechny kojenecké lahve na mléko či dětské nápoje se vyrábějí právě z nich, jelikož jsou vzhledově podobné sklu, ale jsou lehké a nerozbitné. BPA je hormonální disruptor – způsobuje pokles spermií u mužů, u žen zvyšuje riziko vzniku rakoviny prsu. (Dlouhodobé kojení výrazně snižuje riziko rakoviny prsu kojící matky a poskytuje dítěti optimální přísun všech živin a podnětů pro rozvoj jeho nervové soustavy).

 

Pokud tedy hledáte bezpečnou láhev, měli byste se podívat po nerezové nebo skleněné. Abyste si správně vybrali, přehledně jsme zpracovali jejich výhody a nevýhody.

Zdroje:

http://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/15287398609530898#.UbTwpkAwdlw

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17707454

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2702426/

http://lukezajac.blog.sme.sk/c/295850/Recyklace-plastových-lahví-a-přece-se-to-da.html

http://www.healthybuilding.net/pvc/facts.html

http://environment.about.com/od/healthenvironment/f/bisphenol-a-health-effects.htm

http://www.mamila.sk/